Sıkça Sorulan Sorular

Yanıtlar

Sıkça Sorulan Sorular

DİŞETLERİM DİŞLERİMİ FIRÇALAYINCA KANIYOR? BU DURUM ÖNEMLİ Mİ?

Dişeti kanaması, dişeti iltihabının en önemli göstergesidir. Mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

DİŞETLERİMDEKİ KANAMA İÇİN DİŞ MACUNUMU DEĞİŞTİRSEM YA DA GARGARA KULLANSAM GEÇER Mİ?

Dişeti iltihabının şiddetine göre diş hekimi tarafından uygulanacak olan tedavinin ardından, hekiminizin önerisi doğrultusunda macun ve gargara kullanabilirsiniz. Ancak, tek başına bu ürünler dişeti kanamasını önlemez.

İMPLANT SONRASI DİŞLERİMİ NE ZAMAN FIRÇALAYABİLİRİM?

Cerrahi operasyonun yapıldığı gün dikişli bölgelere dikkat ederek diş fırçalanmalıdır.

İMPLANT UYGULANDIKTAN NE KADAR SÜRE SONRA YEMEK YİYEBİLİRİM?

Cerrahi sonrası anestezinin etkisi geçtikten sonra yemek yenilebilir. Bu süre yaklaşık 2-3 saattir.

İMPLANT TEDAVİSİ YAPILIRKEN KULLANILAN MALZEMELER ZARARLI MI? KANSER YAPAR MI?

İmplant malzemeleri ile ilgili rapor edilmiş hiçbir yan etki veya hastalık yoktur. İmplant kesinlikle kanser sebebi değildir.

İMPLANT SONRASI YÜZÜMDE MORARMA YA DA ŞİŞME OLUR MU?

Cerrahi sonrası oluşan şişlikler operasyonun sahasının büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle cerrahinin süresine, kişinin doku hassasiyetine göre değişiklik gösterir. Genellikle önemli bir şişlik olmaz. Morarma çok nadir görülebilir.

DİŞLERİMİ GECELERİ SIKIYORUM SABAH UYANDIĞIMDA ÇENEMDE UYUŞUKLUK OLUYOR? TEDAVİSİ VAR MI?

Diş sıkmayı engelleyen gece plakları kullanılabilir. Bazı durumlarda çiğneme kaslarına yapılan botoks uygulamaları da etkilidir.

DİŞİM ÇEKİLDİKTEN SONRA DOKTOR DİKİŞ ATACAĞINI SÖYLEDİ. DİŞ ÇEKİMİNDE DİKİŞ ŞART MI?

Her diş çekiminde dikiş atılması gerekmez. Bazen yara yerinin büyüklüğüne dişeti dokusunun durumuna göre dikiş atılabilir. Bu da yara iyileşmesini çabuklaştırır.

GÖMÜLÜ 20LİK DİŞİM ÇEKİLDİ YÜZÜMDE MORARMA YA DA ŞİŞME OLUR MU?

Her 20 yaş cerrahisi aynı şekilde yapılmadığı gibi iyileşme süresinde de değişiklikler olabilir. Tamamen kemik ile örtülü 20 yaş cerrahilerinde birkaç gün şişlik ve ağız açmada güçlük olabilir. Morarma çok nadir görülebilen bir komplikasyondur.

20LİK DİŞİMİN BİRİ ÇEKİLDİ DİĞERİ İÇİN DOKTOR SARKMA YAPAR ÇEKİLMELİ DEDİ? ÇEKİLMEZSE NE OLUR?

Çekilmeyen 20 yaş dişleri, çekilen 20 yaş dişinin boşluğuna doğru sarkar ya da alt çenede ise yükselir. Bir zaman sonra o bölgede dişetine zarar verebilir.

20LİK DİŞLERİN HEPSİ ÇEKİLMELİ Mİ? ÇEKİLMEZSE VÜCUDA BİR ZARARI VAR MI?

20’lik dişin çekim kararı muayene ile verilebilir. Normal bir şekilde sürmüş ve fonksiyonda olan 20 yaş dişlerinin çekimi eğer o bölgeler temizlenebiliyorsa gerekli değildir. Ancak tam sürmemiş 20 yaş dişleri komşu dişlere zarar verebilir ya da ağzın genel durumunu olumsuz etkileyebilir. Bu durumda dişin çekimine karar verilebilir.

SİGARA KULLANIYORUM 20LİK DİŞLERİMİN ÇEKİLMESİ GEREKİYOR? SONRASINDA ÇOK AĞRIM OLUR MU?

Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu da diş çekimi sonrası ağrılı bir iyileşmeye sebep olur.

SİGARA İÇEN BİRİNDE DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ YAPILIR MI? ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Diş beyazlatması sonrası ilk günlerde dişler renk değişiklerine hassastır. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca sigaraya ve renkli yiyecek ,içeceklere dikkat edilmelidir.

SİGARA İÇİYORUM DİŞİMDE RENKLENMELER OLUYOR BUNLAR DÜZELTİLEBİLİR Mİ?

Diş taşı temizliği ile sigaranın sebep olduğu renklenmelerin çoğu temizlenebilir.

DİŞLERİMİ BEYAZLATTIKTAN NE KADAR SÜRE SONRA SİGARA İÇEBİLİRİM?

Sigara kullanımına ilk günlerde dikkat etmek gerekir.

HAMİLEYİM DİŞLERİMİ FIRÇALADIĞIMDA DİŞETLERİMDE KANAMA OLUYOR? BU DURUM NORMAL Mİ?

Hamilelikte dişeti iltihabı şiddetlenir. Mutlaka bir doktora danışılması gerekir. Bu durum gebelik boyunca gittikçe şiddetlenebilir. Basit temizlik işlemleri ile kontrol altında tutulabilir.

HAMİLEYİM DİŞ TEDAVİSİ YAPTIRABİLİR MİYİM?

Riskli olmayan tedaviler özellikle ikinci trimesterde (4.- 6.aylar) yapılabilir.

DİŞ İPİ DİŞLERİME ZARAR VERİR Mİ?

Diş ipi doğru kullanıldığı sürece zarar değil, fayda sağlar.

DİŞ İPİNİ DİŞLERİMİ FIRÇALADIKTAN SONRA KULLANINCA KANAMA OLUYOR? BU DURUM NORMAL Mİ?

Diş ipi kullanırken oluşan kanama o bölgelerin iyi temizlenmediği durumlarda görülür ve iltihabın göstergesidir.

DİŞTAŞI TEMİZLİĞİ (DETERTRAJ) YAPTIRIRKEN DİŞLERİM ÇOK AĞRIR MI?

Diş taşı temizliği ağrıya sebep olmaz.

DİŞTAŞI TEMİZLİĞİ DİŞLERİME ZARAR VERİR Mİ?

Diş taşı temizliği ağız sağlığı açısından çok gereklidir. Taşların temizlenmemesi dişlere ve dişetlerine zarar verir.

DİŞLERİMİ DÜZENLİ FIRÇALIYORUM YİNE DE DİŞTAŞI OLUŞUR MU?

Düzenli ve doğru teknikle diş fırçalanırsa, diş ipi ve arayüz fırçası da kullanılırsa diş taşı oluşumu engellenebilir.

DİŞLERİMİN ÇÜRÜMEMESİ İÇİN DİŞLERİMİ DÜZENLİ FIRÇALIYORUM? BUNUN DIŞINDA YAPMAM GEREKEN BİRŞEY VAR MI?

Bakteri plağı fırça ile ulaşamadığımız arayüzlerde de birikir. Bu bölgeler diş ipi ya da arayüz fırçası ile temizlenmelidir.

AĞIZ KOKUM VAR SEBEBİ NE OLABİLİR?

Ağız kokusunun en yaygın sebebi diş taşına bağlı oluşan dişeti iltihabıdır. Düzenli diş fırçalamamak ve diş çürükleri de ağız kokusu sebebidir. Tam sürmemiş 20 yaş dişlerinin etrafında biriken plağın temizlenmesi çok güç olduğu için de kötü bir kokuya sebep olur.

ÇENE KEMİĞİMDE ERİME VAR DİŞLERİME MÜDAHALE EDİLEBİLİR Mİ?

Evet, edilebilir. Çene kemiğindeki erime dişlerin tedavisine engel değildir. Hatta bazen çene kemiğindeki erimenin tedavisi için de dişlerin tedavi edilmesi şarttır. Ama çene kemiğindeki erime için de dişeti hastalıkları uzmanı sizi görmeli.

ÖN DİŞLERİM ARKA DİŞLERİMDEN DAHA KÜÇÜK BU DİŞLER BÜYÜTÜLEBİLİR Mİ?

Evet. Ön dişler arka dişlerden küçük olduğunda boyut farkına göre çeşitli malzemelerle (kompozit dolgu ( bonding ) , yaprak porselen veya full porselen kaplamalar ) ön dişler büyütülerek daha estetik bir görüntü sağlanabilir.

ÖN DİŞLERİMDE ARALIKLAR VAR RAHATSIZ OLUYORUM. BUNLARI KAPATABİLİYOR MUSUNUZ?

Evet. Ön dişlerdeki küçük miktardaki aralıklar kompozit dolgularla (bonding), daha fazla miktardaki aralıklar ve dişlerde çürüklerin , eski sağlıksız dolguların da var olduğu durumlarda porselen laminelerle, daha ileri durumlarda full porselen kuronlarla kapatılabilir.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisi çok büyük bir oranda 1 yahut 2 seansta biter. Sadece dişte akut enfeksiyon varsa (apse ), ateş , halsizlik gibi sistemik belirtiler görülüyorsa kök kanallarının içerisine daha uzun süreler kalacak dezenfektan ilaçların konması gerekebilir. Böyle durumlarda da 3-4 seansta biter.

KANAL TEDAVİSİ YAPILAN DİŞİM AĞRIYOR NE YAPMALIYIM?

Kanal tedavisi yapılan dişiniz ağrıyorsa önce hekiminize görünmelisiniz. Çünkü bazen kanal tedavisi yapılan dişin yanındaki yada karşıt çenedeki dişlerden aynı tarafta olanlardan biri ağrıyor olabilir. Diş hekiminiz muayenede ağrı kaynağını kanal tedavili dişiniz olarak belirler ise kanal tedavisi tekrarından diş çekimine kadar olan tedavi yöntemlerinden size uygun olanı seçip uygulayacaktır. Diş hekiminize gidene kadar olan süre içerisinde ağrıyan dişinizin olduğu tarafla sert gıdalar yememeli, dişe yada diş etine hiçbir madde koymamalısınız.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNDE KULLANILAN KİMYASALLAR DİŞLERİME ZARAR VERİR Mİ?

Diş beyazlatmada kullanılan maddeler dişlere zarar vermez. Diş yapısındaki renkleşme yapan pigmentlere etki ederek diş renginin açılmasını sağlarlar. Böylece diş hekiminin kontrolünde yapılan bir beyazlatma işleminde dişler zarar görmez.

DİŞLERİM KIRILIYOR NE YAPMALIYIM?

Dişlerin minelerinde var olan yapısal defektler ,gelişim bozuklukları, diş sıkma gıcırdatma tırnak yeme gibi parafonksiyonel alışkanlıklar nedeniyle dişlerde oluşan kırılmalar sebepleri belirlenip tedavi edilmelidir. madde kaybının boyutuna göre çeşitli yöntemler uygulanabilir.

YAPRAK PORSELEN UYGULAMASI HER DİŞE YAPILABİLİYOR MU?

Yaprak porselen hemen hemen her hastaya uygulanabilmektedir. Diş gıcırdatma, tırnak yeme, kalem ısırma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan hastalara uygulanmaları sınırlıdır. Bu parafonksiyonlar ve çenelerinizinizin kapanış biçimi değerlendirilerek karar verilir.

YAPRAK PORSELEN YAPILAN DİŞ DOĞAL RENKTE Mİ OLUYOR?

Yaprak porselenler ile, dişlerden çok az madde kaldırılıp (0.3-0.5 mm) veya hiç kaldırılmadan yapılmaları nedeniyle dişin doğal renklerine çok yakın protezler elde edilebilir.

DİŞ PROTEZLERİMİ GECE ÇIKARMAK ZORUNDA MIYIM?

Diş protezlerini gece çıkarmak gereklidir. Gece boyunca ağızda tükürük salgısı azalır. Protezin de ağızda tutulması ile çeşitli mantar hastalıkları oluşabilir.

DİŞ PROTEZLERİMİN BAKIMINI NASIL YAPABİLİRİM?

Diş protezleri her gün çıkarılıp sabun ve bir fırça yardımıyla temizlenmeli, geceleri takılmamalı, belirli aralıklarla da temizleyici tabletler ile bakımları yapılmalıdır.

AĞIZ KOKUM VAR SEBEBİ NE OLABİLİR?

Diş eti hastalıkları, eski uyumsuz protezler, altında çürük oluşmuş yada kırık dolgular , dildeki çeşitli hastalıklar ağız kokusu sebebi olabilir. Diş hekimi muayenesinde bir sebep bulunamazsa KBB ve Dahiliye doktorlarına gözükmek gerekebilir.

DİŞLERİME MÜDAHALE EDİLMEDEN ÖNCE LOKAL ANESTEZİ YAPILIYOR, ZARARLI MI?

Lokal anestezi uygulaması genel anestezi komplikasyonlarının hiçbirini göstermez. Uygulama alanını etkiler ve kullanılan ilacın belli bir yarılanma ömrü olduğu için kısa süre sonra vücuttan tamamen atılır. Hasta bilinçlidir ve tedavi sonrası koltuktan rahatlıkla kalkıp günlük hayatına dönebilir.

DİŞETİ ESTETİĞİ TEDAVİSİNDE LAZER KULLANILIRSA AĞRI YA DA KANAMA OLUR MU?

Lazerle yapılan cerrahi işlemlerde hafif şiddette ağrı olabilir. Bu sebeple az miktarda anestezi kullanımı gerekebilir. Diode lazer ile yapılan cerrahi işlemlerde kanama olmaz.

DİŞ ÇEKİMİNDEN HEMEN SONRA İMPLANT OLUR MU?

Çekilen dişin enfeksiyon yoksa, kemik yapısına bağlı olarak aynı seansta çekim yerine implant yerleştirilebilir.

HASSASİYET NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Erken dönemlerde, piyasada bulunabilen koruyucu ve hassasiyet giderici diş macunları yararlı olabilir. Yeterli etkinin sağlanabilmesi için uzun periyotlar süresince kullanılmaları gerekir. Eğer erozyon / abrazyon / çürük kavitesi mevcut ise dolgu yapılması gereklidir.

DİŞLERDE NEDEN HASSASİYET OLUŞUR?

Normalde dişleri sıcak, soğuk, ekşi ve tatlı gibi dış etkilerden mine tabakası korur. Erozyon, abrazyon veya çürüğe bağlı olarak mine kaybedilmiş ise iç tabaka olan hassas dentin tabakası açığa çıkar. Dentinde uyaranları ileten sinir uçları bulunur ve bu nedenle hassasiyet hissedilir.

KÖK KANAL TEDAVİSİNİN BAŞARISIZLIĞI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Çoğunlukla kanal tedavisi yenilenerek, varsa hata giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir, ilaçlanır ve yeniden doldurulur. Eğer bu işlemle de sonuç alınamıyorsa ‘kök ucu rezeksiyonu’ adı verilen cerrahi müdahale uygulanır. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Çok köklü dişlerde enfekte kök çıkarılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir.

KÖK KANAL TEDAVİSİ SIRASINDA VE SONRASINDA AĞRI DUYAR MIYIM?

Kök kanal tedavisi hem hekim hem de hasta açısından sabır ve özveri gerektiren bir tedavidir. Hekimin en önemli görevi, işlem sırasında hastasını mümkün olduğu kadar rahat ettirmek ve ağrı duymasını önlemektir. Bu nedenle hekimin gerekli gördüğü durumlarda tedavi öncesi söz konusu diş ve çevresine anestezi uygular. Elde edilen uyuşukluk sayesinde hasta hiçbir ağrı duymaz ve hızlı bir şekilde tedavi tamamlanır.

AĞZIMDAKİ SİYAH DOLGULARI DEĞİŞTİRTMEM GEREKLİ Mİ?

Dolgularda kırık, çatlak, kararma, aralanma olduğunda dolgu altında çürük tespit edildiğinde değiştirilmesi gerekmektedir.

AMALGAM (SİYAH-METAL) DOLGU ZARARLI MI? KANSER YAPAR MI?

Amalgam dolgularla ilgili birçok çalışma mevcuttur ancak kansere neden olduğuna dair kesin bir bulgu elde edilmekle beraber birçok gelişmiş ülkede kullanımdan çıkarılmıştır.

DİŞLER NE KADAR BEYAZLAR?

Renklenmenin derecesine ve tipine bağlı olarak iki ya da üç ton beyazlayabilir.

NEDEN AĞIZ KOKUSU OLUR?

Bakteri plağı, diş taşı, dişeti iltihabı, ağızda kötü koku bırakan yiyecekler, bazı sistemik hastalıklar ağız kokusuna neden olur.

DİŞETİ İLTİHABINDA İLAÇ İÇSEM İYİ GELİR Mİ?

İlaç, dişeti iltihabını geçici olarak baskılar, ancak tedavi etmez. Mutlaka mekanik tedavi gerekir(diş taşı temizleme, cerrahi operasyonlar gibi).

HANGİ DİŞ MACUNU DAHA İYİDİR?

Ağzınızı yakmayan, aşındırıcı miktarı düşük, en az 2-3 dakika diş fırçalamanıza yardım edecek herhangi bir macun olabilir.

DİŞTAŞLARINI BÜNYEM Mİ YAPIYOR? BENDE NEDEN ÇOK DİŞTAŞI OLUYOR?

Diş taşı oluşumunun temel sebebi hergün biriken bakteri plağının iyi temizlenememesidir. Etkili fırçalama ve diş ipliği kullanımına rağmen diş taşı oluşuyorsa o zaman tükürük içeriği, genetik gibi faktörlerden söz edilebilir.

DİŞLERİMİ FIRÇALARKEN DİŞETLERİMİN KANAMASI NORMAL Mİ?

Sağlıklı dişeti kanamaz. Kanama dişeti iltihabının ilk belirtisidir.

BİR KERE TEMİZLETTİKTEN SONRA HEP TEMİZLETMEK GEREKİR Mİ?

Bakteri plağı hasta tarafından iyi temizlenemezse diş taşına dönüşeceğinden tekrar temizletmek gerekebilir.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİNDEN SONRA TAŞ BİRİKİMİ ARTAR MI?

Artmaz. Diş taşı birikimine neden olan sebepler düzeltilmezse yeniden diş taşı oluşur.

ORTODONTİK TEDAVİ AĞRILI MIDIR?

Genel olarak ağrılı değildir ancak tellerin aktive edildiği seanslarda bazı vakalarda hafif ağrı olabilir.

TEL TAKMADAN ÇAPRAŞIKLIKLAR DÜZELİR Mİ?

Tel takmadan bazı hareketli apereylerle lokalize küçük çapraşıklıklık düzeltilebilir.

HER 20 YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ Mİ?

Gömülü bir yirmi yaş dişinin sorun çıkarıp çıkarmayacağı önceden kestirilemez. Ancak sorun belirdiğinde tedavi, sorunsuz dişlere oranla daha ağrılı ve daha komplike olabilir. Gömülü yirmi yaş dişinin enfeksiyonunun en sık sebep olduğu rahatsızlıklar ağrı, çene köşesinde şişlik, ağız açıklığında kısıtlılık ve yutkunmada zorluktur.

BEYAZLATMA DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?

Ağızda çürük, enfeksiyonlu diş, dişeti çekilmesi, dişlerde kırık çatlak yoksa diş hekimi muayenesi sonrası uygun görüldüyse dişlere zarar vermez.

Yeniliklerden Haberdar Olun

© M. MEHMET MİRAC ÇIPLAK 2020. All rights reserved.