Ağız bakımına erken yaşta başlamak önemlidir. Ağız hijyeni alışkanlıklarını genç yaşta öğrenmek, uzun süreli ağız sağlığı için gereklidir. Ebeveynler, çocuklarına bazı gerekli anahtar adımlar ile diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı öğretebilir.
Fırçalamaya Ne Zaman Başlanır?

İyi ağız hijyeni erken yaşta başlamalıdır. Her beslemeden sonra bebeğin ağzı temizlenebilir. Bir elinizle bebeğinizin başını tutarken serbest elinizle bebeğin ağzını temiz bir ıslak gazlı bez, ıslak bez veya ksilitol beziyle silerek başlayın. Çocuğun dişleri ilk diş çıktıktan sonra fırçalanmalıdır.

Genel Fırçalama İpuçları
•    Bir bebeğin dişlerini, yumuşak kıllı, yaşa uygun bir diş fırçasını suyla ıslatarak fırçalayın. Florürlü diş macununun, çocuğun ilk doğum gününden önce kullanılması düşünülürse, önce bir dişçiye veya çocuk doktoruna sormanız en iyisidir.
•    Türk Pedodonti Derneği, Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi ve Avrupa Çocuk Diş Hekimliği Akademisi bebeklerin ilk dişlerinin sürmesinden 3 yaşına kadar sürüntü (sıyırma) şeklinde ya da pirinç tanesi kadar çocuk diş macunu kullanılmasını önermektedir. Yutkunma refleksinin geliştiği 3 yaşından sonra bezelye tanesi büyüklüğünde diş macununa geçilmelidir.
•    6-8 yaş arası çocuklar dişlerini kendi başlarına fırçalayabilirler. Ebeveynler, çocuklarının ağızlarında belirli alanların eksik kalıp kalmadığından emin değilse, çocuklarının dişlerini kontrol etmelidir.
•    Çocuğunuzu, sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalamaya teşvik edin. Daha sert kıllar küçük çocuklar için çok aşındırıcı olabilir.
•    Pille çalışan diş fırçaları da plak denilen yapışkan filmi dişlerden ve diş etlerinden nazikçe çıkarmak için kullanılabilir.
•    Çocuğunuzun diş fırçası her üç ila dört ayda bir veya aşınmış veya yıpranmışsa daha erken bir zamanda değiştirilmelidir. Soğuk algınlığı veya gripten sonra, bu koşullarla ilişkili mikropların tekrar ortaya çıkmasını önlemek için diş fırçasını değiştirmek de iyi bir fikirdir.
•    Yeni yürümeye başlayan çocuklar (2 yaşından küçük), bu yaşta ekspektorasyon (tükürme) sürecini öğreniyor olmalarından ve florür ilavesi, diş minesini daha güçlü hale getireceğinden diş fırçalamanın ardından ebevenylerinin rehberliğinde diş macununu en iyi şekilde tükürmelidir. Çocuklar (2-5 yaş arası) diş fırçalamadan sonra dişlerini az miktarda su ile durulayabilir.

Fırçalama ve Diş İpi Adımları
Küçük çocuklar dişlerini nasıl düzgün şekilde fırçalayacaklarını bilemeyebileceğinden, ebeveynler yardım sağlamalıdır. Ebeveynler, çocuklarına aşağıdaki anahtar adımları izleyerek nasıl diş fırçalanacağını ve diş ipi kullanılacağını öğretebilir:

Nasıl Fırçalamalı
•    Adım 1: Çocukların dişlerini uygun şekilde fırçalamak için ebeveyn veya çocuk, yumuşak kıllı bir diş fırçasını üst ve alt dişlerin diş etlerine doğru 45 derecelik bir açıda tutmalıdır.
•    Adım 2: Diş fırçası, dişler ve diş etleri boyunca kısa vuruşlarla ileri geri hareketlerle yavaşça hareket ettirilmelidir. Bu teknik, her bir dişin iç ve dış yüzeyi boyunca benzer şekilde sürdürülmelidir.
•    Adım 3: Fırçanın ucu, üst ve alt ön dişlerin arkasına ulaşmak için dik olarak yerleştirilmelidir.
•    Adım 4: Yüzeydeki bakterileri temizlemek için dili fırçalayın.

Çocuklar Ne Zaman Diş İpi Kullanmalı
Dentaluna Group, süt dişlerinin çıkmaya başlamasının ardından, dişlerin birbirleri ile temas etmeye başladığını, bu esnada ara yüzlerde lifli besinlerin ve bakteri plağının kalması ile çürüklerin meydana gelmesini engellemek amacı ile diş ipinin kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Günde en az bir kez diş ipi kullanmak önemlidir. Bakteriyel plak ve yiyecekler dişlerin arasına yerleşerek diş eti hastalığına, diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olabilir. Dil de bakteri plağını çıkarmak için fırçalanmalıdır.

Diş İpini Nasıl Kullanmalı
•    Adım 1: Daha iyi kontrol elde etmek için baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında ipin kısa bir miktarını tutun ve her iki ucundan bir parmağınızın etrafında döndürün. Diş ipini çocuğun dişlerinin arasına yerleştirirken çok fazla baskı uygulamamaya dikkat edin.
•    Adım 2: Diş ipini her dişin etrafında ‘C’ şeklinde bir eğri şekline getirin ve dişin kenarı boyunca ve diş eti çizgisinin altında hafifçe yukarı ve aşağı kaydırın.
•    Adım 3: Yiyecek ve plakların yeniden yerleşmemesi için her diş için yeni bir parça diş ipi kullanılmalıdır.
•    Adım 4: Boşluğu olan diş yüzeyleri arasında temizlik yapmak için bir interdental fırça kullanılabilir.

Ömür Boyu Devamlılık
Düzenli diş hekimi ziyaretleri, ilk diş çıktıktan altı ay kadar sonra veya çocuğun ilk doğum gününden sonra başlayabilir ve başlamalıdır. Çocuğa erken yaşta yeni bir beceri öğretildiğinde, bu davranışını yetişkinlikte sürdürmesi olasıdır. Doğru fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerini öğretmek, iyi ağız hijyeni alışkanlıkları geliştirmek için önemlidir.

Yorum Yap

Yeniliklerden Haberdar Olun

© M. MEHMET MİRAC ÇIPLAK 2021. All rights reserved.