Hemen hemen bütün yaş gruplarının yaşam kalitesini etkiliyor olan fakat ciddi sağlık sorunları oluşturmadığı müddetçe önemsenmiyor olan diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ciddi hastası olan bir sağlık sorunudur. Ülkemizde yapılan araştırmalar neticesinde her 100 kişiden yaklaşık 85-90 kişinin diş ve diş eti hastalıkları ya da doğru ifade ile ağız içi problemleri ile karşılaştığı tespit edilmiştir.

Ağız içi ve dişlerde sağlık problemleri var olduğu zaman çiğneme fonksiyonu sağlıklı bir şekilde yapılamadığından bu durumda beslenmeyi kaliteli bir şekilde gerçekleştiremediğimizden dolayı gerekli olan vitaminleri edinemeyiz. Bu durum gelişme çağında olan küçük çocukları daha fazla etkilemektedir. Ağız içinde var olan sorunlar fonksiyonlarınızı yerine getirememenin yanında konuşma bozukluğuna da olanak sağlayan bir durumdur. Yaşamış olduğunuz ağız içi sağlık problemleri gerekli ilgi ve tedaviyi görmediği müddetçe sizi başka bir takım hastalıklar ile mücadele etmek zorunda bırakılacaktır.

Ağız bakımı yaptırılmadığı takdirde karşılaşacağınız sağlık problemleri;

  1. Kronikleşecek solunum yolu hastalıkları,
  2. Gebeliklerde yaşanabilecek erken doğum riski,
  3. Bağırsak ve mide rahatsızlıkları,
  4. Kan ve dolaşım sistemi hastalıkları,
  5. Ortopedik hastalıklar

Bu ve bunun gibi her organımıza etki edecek kadar bizleri zorlayan bu sağlık sorunu ile baş etmenin en etkili yolu diş ve diş eti hastalıkları oluşturulmadan evvel gereken bakımlarımızı zamanında yapmak ve karşılaştığımız çürükler ya da iltihapların ilk tanıdan itibaren tedavisini gerçekleştirmek için bir diş hekimine görünmektir.

Diş ve Diş Eti Hastalıkları Nasıl Oluşur?

Tükürüğün yapısı, dişlerin diziliş şekli, beslenme tarzı ve ağız bakım alışkanlıkları diş çürüğü ile diş hastalıklarını etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Bu hastalıkların ana nedeni ise kötü ağız hijyenidir. Ağızdaki bakterilerin dişlere yapışarak bunların temizlenmemesi halinde diş hastalıkları oluşmaktadır. Bakteri plakları diş ve diş etlerinde kendi yerini çürükler içine hazırlamaktadır. Bu plakların ise temizlenmesi düzenli olarak gerçekleştirmiş olduğunuz diş fırçalama ve diş ipi kullanmanız ile yapılacaktır.

Ağız Bakımı Yaparak Diş Sağlığı Nasıl Korunabilir?

Ağız ve diş sağlığı için etkin bir şekilde ağız bakımlarınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında yine sağlığınıza dikkat etmenin yolu  sağlıklı beslenme ve dişlerinizde bir sorun hissetmiyor olsanız dahi düzenli aralıklar ile diş hekiminizi ziyarete etmenizden geçmektedir.

Etkin ağız bakımını gerçekleştirebilmek için dişlerinizi günde en az 2 defa ve 2-3 dakikalık süre ile fırçalamanız gerekmektedir. Diş fırçasının başı küçük ve orta sertlikte olmalıdır. Çok sert fırçalar damaklarınızı hırpalarken aşırı yumuşak olanlar da gerekli hijyeni sağlamayacaktır. Dişlerinizin tüm yüzeyleri fırçalanmalı ve diş etine masajlar yapılmalıdır.

Dilin fırçalanması için; Dişlerinizin fırçalamasını tamamladıktan sonra dilinizin sırt yüzeyini de süpürür şeklinde 3-4 defa fırçalamalısınız.  Diş ipi kullanımı; Diş ipini kullanmanız için yatmadan bir defa bu işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Diş ipi sayesinde, dişlerin aralarını temizleyemeyen fırçaların eksikliği giderilecek ve ağız bakımı etkin bir şekilde tamamlanacaktır.

Beslenme sırasında ise; Özellikler büyüme ve gelişme çağında kalsiyum ve fosfor içeren çiğneme yoğunluğu olan besinler tüketilmelidir. Ağız sağlığınız için A,D ve C vitaminleri açısından zengin besinler tüketilmelidir. Gazlı ve ihtiyaç dışı şeker tüketimi de dişlerimizde hasarlara yol açmaktadır. Sizlerde sağlıklı bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız bahsettiğimiz bu bakımları gerçekleştirmelisiniz. Gülüşünüz gibi ışıl ışıl bir ömür dileriz.

Yorum Yap

Yeniliklerden Haberdar Olun

© M. MEHMET MİRAC ÇIPLAK 2021. All rights reserved.