Zümrütevler Mah. Tülin Cad. No:91 Maltepe / İstanbul

İmplant

İmplant Nedir

İmplant, ağızda oluşan herhangi bir sebepten diş eksikliği durumunda, titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Titanyum, insan vücudunda etkileşime girmediğinden dolayı tercih edilmektedir. Metale alerjisi olan hastalara bile rahatlıkla uygulanmaktadır. Titanyumdan yapılan implant diş köklerinin amacı üzerine kullanılabilir dişler yapılmasıdır.

İmplantlar, diş boşluklarına herhangi bir enfeksiyon yoksa, diş çekimlerinden hemen sonra yerleştirilebilir. İmplant dişler protezlerle birlikte kullanılabilmektedir. Sabit ya da hareketli protezler yapmak amacıyla öncelikle implant yerleştirerek çenede sağlam bir zemin oluşturmaktır.

implant nasıl yapılır

İmplant Nasıl Yapılır

1. Aşama: İlk Muayene

İlk muayene için gelen hastaların, çene yapıları ve diş eksikliği durumları değerlendirilerek implant yapımına uygunluğu değerlendirilir.

2. Aşama: Çene kemiği uygunluğu

Panoramik röntgen çekilerek çene kemiğinin durumu değerlendirilir. Kemik durumu implant tedavisi için yeterli değilse kemik grefti uygulanır. Kemik grefti uygulanan çenenin kemikleşmesi beklenir.

3. Aşama: İmplant Uygulama

Hastaya uygun implant seçildikten sonra implant uygulaması aşamasına geçilir. İmplant uygulanırken diş etinde küçük bir kesik açılır ve kemiğe ulaşılarak, implantın kemiğe vidalanması sağlanır.

4. Aşama: Protez

İmplantların çene kemiği ile bütünleşmesi sonrasında protezler hazırlanmaya başlanır. Ağız ölçüsü alınır, renkler seçilir, protezler laboratuvarda hazırlanmaya başlanır.

5. Aşama: Üst Yapıların Takılması

Bu aşama tedavinin son aşamasıdır. İmplantların üstüne kuron adı verilen porselen veya zirkonyumdan üretilen kaplamalar takılır. Bu kuronlar veya protezler implant üzerine ya yapıştırma yada vidalama yöntemi ile yerleştirilir. Tedavi bu şekilde tamamlanır.